Yangın Önleme ve Söndürme

Yangınların oluşumunu ve büyüyüp yayılımını engellemek amacıyla yangın önleme ve söndürme çözümleri bulunmaktadır.

Yangın Hava Tahliye ve Ventilasyon Sistemleri

Yangın hava tahliye ve ventilasyon sistemleri yangın anında hem alevlerin hem de dumanın yayılımını durdurarak dışarıya atmayı amaçlar. Bu sistemler söndürmek için değil söndürme sistemlerini aktif etmek ve olumsuzlukları ekarte etmek için kullanılır.

Dolaplı Sistem Yangın Tesisatı

Dolaplı sistem yangın tesisatı basınçlı suyu hortuma taşıma prensibine bağlı olarak çalışır. Bu sistem ana olarak yangını söndürmek için su kaynağı sağlar. Bu kaynağı sağlayan dolaplı sistem yangın tesisatları yapının her katında bulundurulmalıdır.

Hidrant ve Tesisatı

Büyük alanlarda çıkabilecek yangınların önlemi olarak hidrant ve tesisatı kullanılır. Bu sistemin de ana amacı su kaynağı sağlamaktır. Hidrant ve tesisatında sağlanan su şehrin şebeke sularından ya da kullanıldığı işletmenin kaynağından alınır. Hidrant ve tesisatının itfaiye ekiplerinin erişebileceği alanlarda olması gerekir.

Gazlı Söndürme Sistemleri

Yangın için uygun koşullardan biri yeterli oksijendir. Gazlı söndürme sistemleri ortamdaki oksijen seviyesi düşürülerek yangının söndürülmesi prensibine dayalı olarak çalışır. Bu sistem ile ortamdaki oksijen miktarı düşürülünce yangın da söner. Gazlı söndürme sistemlerinde ortamdaki oksijenin yanı sıra sıcaklık da düşürülür.

Köpük Söndürme Sistemleri

Farklı çeşitleri bulunan köpük söndürme sistemleri genel olarak sıvı kaynaklı yangınlarda kullanılır. Daha büyük işletme alanlarındaki yangınlarda, yangının çıkış sebebine bağlı olarak köpük söndürme sistemleri tercih edilebilir.

Sprink ile Yağmurlama Sistem

Sprink ile yağmurlama sistem yangına en hızlı müdahale eden sistemlerden biridir. Bu sistem yangın alanına bol miktarda su aktarılması prensibi ile işler. Pek çok alanda kullanılan sprink ile yağmurlama sistemi temel olarak dört çeşide sahiptir.

Yangın sistemlerinde iki amaç vardır: ilk olarak önlemek ve bu aşama gerçekleştirilemediyse söndürmek. Bu prensip ile çalışan pek çok sistem de mevcuttur. Bu sistemler, aslında benzer prensipler ile işler. Sistemleri farklılaştıran genel olarak kullanılacakları alanlardır. Alanların büyüklüğü ya da yangının sebebi tercih edilmesi gereken sistemi belirler. Yangın önleme ve söndürme çözümlerimiz ile kaliteden ödün vermeden sistem hizmetlerimizi sürdürmekteyiz.